Cykloturistika

Vzdálenost od farmy - 6 km.

Příroda v podhůří Rychlebských hor nabízí mnoho krásných a nenáročných tras pro milovníky cyklistického sportu. 6 km od naší farmy se nachází vjezd do trailů pro horská kola  Rychlebské stezky . Občanské sdružení Rychlebské stezky chtělo využít jedinečný terén masívu Sokolího vrchu, který tvoří hlavní panorama Černé Vody. Terénní podmínky se zde liší od zbytku Rychlebských hor či Jeseníků. Množství žulových balvanů, skalek, zatopených lomů, hluboké bukové lesy - to vše vybízí k vyjížďce. Vznikla tak myšlenka nejdříve zrekonstruovat staré lovecké chodníky. Došlo tak k využití dědictví po dávných lesních hospodářích a stezky nabyly nového smyslu.

V rámci Rychlebských stezek můžete také využít Bike park Zahrádka, který najdete na trailu Podél Černého potoka. Vřele doporučujeme jeho návštěvu.

 

 

Zámek Jánský Vrch, Javorník

Vzdálenost od farmy - 20 km.

Milovníci historie mohou navštívit zámek Jánský Vrch v Javorníku. Národní kulturní památka zámek Jánský Vrch se nachází v nejsevernějším výběžku olomouckého kraje při hranicích s Polskem.Vypíná se na skalnatém kopci nad městem a tvoří přirozenou dominantu Javorníku i celé rovině v okolí polských měst Paczkowa, Otmuchowa a Nisy.
Historie zámku je spojena biskupstvím v polské Vratislavi, které objekt a s ním i celé Jesenicko vlastnilo od roku 1348.

 

 

Vlastivědné muzeum v Jeseníku

Vzdálenost od farmy - 20 km.

Jesenická vodní tvrz nabízí stálé expozice o historii Jesenicka, geologickou expozici, expozici fauny a flóry Jesenicka, expozici Vincenz Priessnitz a lázně Gräfenberg - rodný dům V. Priessnitze a expozici Čarodějnické procesy na Jesenicku v 17. století. Kromě toho nabízí další krátkodobé výstavy.

 

 

Priessnitzovy léčebné lázně, Jeseník

Vzdálenost od farmy - 23 km.

Jsou nejstarší vodoléčebné lázně na světě. Za svou existenci a proslulost vděčí geniálnímu rodákovi Vincenci Priessnitzovi (1799 – 1851).

Ten v roce 1822 založil na Gräfenbergu nejprve skromný vodoléčebný ústav a položil tak základ nové léčebné metodě - vodoléčbě. Vincenc Priessnitz dokázal ve své době nemožné, přesvědčil o své pravdě císařskou komisi, získal v roce 1837 povolení k provozování vodoléčebného ústavu a zavedl novou formu léčení ve zcela jiném vztahu k nemocnému. Vyvedl jej z ponurého prostředí do přírody, přiměl k pravidelnému dennímu režimu, ukázal mu sílu vody, a vzduchu, vyloučil škodlivé vlivy, oprostil ho od všedních starostí a dal mu novou naději a radost ze života. Vincenc Priessnitz léčil člověka v souladu se zákony přírody a navracel mu ztracené zdraví.

Vy teď máte možnost vyzkoušet sílu léčivé vody přímo v  areálu lázní v nově vybudovaném, veřejnosti volně přístupném balneo parku.


 


Lom Rampa, Černá Voda

Vzdálenost od farmy - 8 km.

Jeden z dominantních a často navštěvovaných lomů v Černé Vodě, hlavní zvláštností je naříznutá vysoká kolmá stěna, podle níž lom vždy lehce poznáte.

 

 

Venušiny misky, Černá Voda

Vzdálenost od farmy - 8,5 km.

jsou žulové skalní prohlubně, připomínající obří mísy. Nacházejí se v malém skalním městečku na vrcholu kopce Smolný (404 m n. m.) u obce Velká Kraš v Rychlebských horách. Největší ze skalních mís má téměř dokonalý kruhový půdorys o průměru 1,5 m s hloubkou přes 1 m a pojme asi 65 litrů vody. Z vrcholového skaliska se otevírá krásný výhled na severní část hlavního hřebene Rychlebských hor. Území je chráněno jako národní přírodní památka Venušiny misky.

 

 

Nýznerovské vodopády, Horní Skorošice

Vzdálenost od farmy - 14 km.

Vodopády Stříbrného potoka, též Nýznerovské vodopády leží na území obce Horní Skorošice na 12 hektarech. Jde o kaňonovitou soutěsku se skalními prahy vytvářejícími několik vodopádů a kaskád. Vodopády se nacházejí 2 km jihozápadně od Nýznerova a 5 km západně od Žulové.

 

 

Mechové jezírko, Rejvíz

Vzdálenost od farmy - 23,5 km.

Národní přírodní rezervace Rejvíz se nachází v severovýchodní části Jeseníků, mezi městy Jeseníkem a Zlatými Horami. Tato část krajiny je naprosto odlišná od okolní krajiny specifickou flórou i faunou. Veřejnosti jsou nejatraktivnější místa zpřístupněna naučnou stezkou až k velkému mechovému jezírku. 

 

 

Zlatorudné mlýny, Zlaté Hory

Vzdálenost od farmy - 19 km.

Zlatorudné mlýny je středověké  hornické muzeum, vybudované ve volné přírodě na řece Olešnici u obce Zlaté Hory v Údolí ztracených štol. Návštěvníci zde mají možnost zhlédnout zlatokopecké sruby, plně funkční repliky zlatorudných vodních mlýnů ze 14. století včetně stoupy na drcení zlaté rudy a další nástroje používané při těžbě zlata. Zájemci si mohou ve skanzenu zapůjčit rýžovací pánve a přímo na místě si vyzkoušet rýžování zlata. Územím prochází naučná stezka Údolí ztracených štol.

 

 

Adrenalin park Ranč Orel, Česká Ves

Vzdálenost od farmy - 16 km.

Adrenalin park - to je L anové centrum, Obří houpačka, Terénní čtyřkolky, Terénní koloběžky, Cyklo MTB výlety, Paintball, Výlet na kánoi, Horolezecká stěna, Lanové aktivity, Obří lanovka, Bungee trampolína, 3D Archery Park - Lukostřelba, Trampolíny, Dětský park, Turistická jízdárna, Krytá hala Sportovně-rekreační areál (30 ha) uprostřed krásné přírody CHKO Jeseníky (asi 6 km na sever od města Jeseníku). V okolí na vás čeká nejen řada přírodních památek, ale také 30 km koňských stezek.

 

 

Jeskyně Na Špičáku, Písečná

Vzdálenost od farmy - 12 km.

Jeskyně Na Špičáku se řadí k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. 

V letech 1884 - 1885 byla primitivně zpřístupněna pro veřejnost Sudetoněmeckým horským spolkem, do dnešní podoby je jeskyně zpřístupněna od roku 1955. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let). Vývoj krasových prostor byl výrazně ovlivněn tavnými vodami ledovce, které daly jeskyni konečnou podobu a chodbám charakteristický srdcovitý profil. 220 metrů dlouhá prohlídková trasa je bezbariérová.

 

 


Jeskyně Na Pomezí, Lipová Lázně

Vzdálenost od farmy - 19 km.

Nejrozsáhlejší jeskynní komplex  v ČR vzniklý rozpouštěním mramoru. Velká část těchto jeskyní, objevených v roce 1936, patří k tzv. živým. Vytvářejí se zde nové krápníky a formují se starší krápníkové útvary. Jeskyně Na Pomezí jsou největším jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru. Zásluhu na vzniku těchto majestátních přírodních prostor má podzemní i povrchová voda z říčky Vidnávky. 

 

 

Psí spřežení, Rudoltice u Sobotína

Vzdálenost od farmy - 63 km.

Celoroční jízdy se psím spřežením pro jednotlivce i skupiny, dospělé i děti. Můžete si vyzkoušet, jaké to je řídit spřežení sibiřských a aljašských husky. V zimě se projedete na saních či běžkách, od jara do podzimu na čtyřkolce či koloběžce. Spřežení řídíte sami, musher jede pouze jako bezpečnostní doprovod! Na své si přijdou i Vaše děti, které se svezou jako pasažéři buď ve vaku saní nebo na sedačce na čtyřkolce.

 

 

Lesní bar, Lipová Lázně

Vzdálenost od farmy - 27 km.

V Jeseníkách na pomezí Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor, na svahu Smrku (1125 m) asi 2,5 km západně od Horní Lipové se nachází nové turistické poutní místo „Lesní bar“. Na parkoviště do vzdálenosti 1,5 km před lesním barem se lze dopravit automobilem, dále se musí jít pěšky nebo na kole. Z původního návrhu revírníka Ing. Václava Pavlíčka zpříjemnit pobyt cyklistům a turistům ve zdejších horách posezením s občerstvením přímo uprostřed krásného lesa při cestě z Horní Lipové na hraniční horu Smrk, se stalo poutní místo turistů a lázeňských hostů Lázní Lipová. Turisté zde mají celoročně nabídku několika druhů alkoholických i nealkoholických nápojů, chlazených studenou vodou potůčku v dřevěné nádrži. Vhod přijdou i teplé nápoje a příležitostně i makrely nebo uzeniny a také pohlednice Lesní bar. Host může zaplatit do připravené kasičky nebo i poslat peníze na bankovní účet. Potřebné informace dodávají informační tabule a s okolím vás seznamuje turistická mapa. O 900 m dále je položený „Horní bar“ a ještě dále je pěkná vyhlídka do okolního kraje.

 

 

Rozhledna Zlatý chlum, Jeseník

Vzdálenost od farmy - 24 km.

Atraktivní kamenná rozhledna. Vrchol Zlatého Chlumu (875 m n.m.) dominuje oblasti Jesenicka, a tak není divu, že již před sto lety zlákal stavitele rozhleden. Kamenná rozhledna v nadmořské výšce 875 metrů, postavená v roce 1899. Oblíbený cíl vycházek do okolí Jeseníku.

V sezóně i možnost občerstvení.

Otevřeno od května do října po všechny dny od 10 do 18 hodin.

Od listopadu do dubna je otevřena od pátku do neděle od 10 do 18 hod.

Děti od 3 do 15 let zaplatí za vstup 10 Kč, všichni ostatní 20 Kč.

 

 

Čertovy kameny, Jeseník

Vzdálenost od farmy - 23,5 km.

Vrch v nadmořské výšce 693 metrů s mohutným pegmatitovým skalním útvarem poskytuje výhled na Rychlebské hory. V okolí se nacházejí další drobné kamenné objekty. Čertovy kameny jsou velice oblíbené u horolezců.Jedná se o nejvýznamnější a zároveň i nejtěžší oblast na Jesenicku, která poskytuje krásné lezení na plotnách, v kolmých a převislých stěnách.

 

 

Čertovy kazatelny, Javorník

Vzdálenost od farmy - 23 km.

Jedna z nejpěknějších skalních vyhlídek Čertovy kazatelny se nachází při cestě na zříceninu hradu Rychleby (3 km) v Rychlebských horách. Nejsnázeji je dostupná po červeně značené turistické značce z města Javorníku, která prochází kolem zámku Jánský vrch, kam vystoupíme po strmém schodišti. Za zámeckou zahradou a parkem se cesta změní v pohodlnou polní stezku rovinatého charakteru. Po chvíli mineme lesní kapličku s pramenem u Svatého Antonína a záhy jsme již u turistického rozcestníku červené a zelené značky. Čertovy kazatelny ( 453 m/n.m. ), jejíž vlastní výhled leží níže na zelené spojce je zajištěna ochranným řetězovým zábradlím. Z vyhlídky je krásný pohled do údolí Račího potoka a na Rychlebský hrad. Na protější straně údolí jsou v lese skryty zbytky dalšího strážního hradu Pustý Zámek. Spolu s Rychebským sloužily zřejmě k ochraně kupecké stezky do niské nížiny a dále do Slezska. Dobové snímky dokumentují, že toto místo bylo odedávna vyhledávaným již v dřevních dobách turistiky a jako jedno z mála nezměnilo svůj vzhed až do dneška.