O nás

 

 

Myšlenka vybudování vlastní kozí farmy se v našich hlavách zrodila v roce 2009. Postupem času nabírala naše vize jasnějších rysů a koncem roku 2011 jsme koupili tou dobou již neobývaný statek ve Staré Červené Vodě. Na místě statku žil od druhé poloviny 17. století až do konce 2. světové války německý rod Luxů (původně Luchs). Dochoval se i rodokmen až do roku 1759, kdy se narodil Johan Georg Luchs. V dubnu 2012 nás navštívil pan Helmut Lux se svojí rodinou. Při nuceném odsunu sudetských Němců v roce 1945 mu bylo 14 let a od té doby se do svého rodného domu nevrátil. Měli jsme jedinečnou příležitost vidět, jak se mu vracely vzpomínky na předválečná i válečná léta v Sudetech.

Statek jsme začali vyklízet, postupně ho rekonstruujeme a upravujeme okolí a hospodářské budovy. Na jaře roku 2012 jsme koupili prvních 7 kůzlátek, základ našeho stáda :-). Pomalu začínáme zaplňovat opuštěné chlívky, kurník a králíkárny.

Ke statku patří pozemky o rozloze téměř 13 hektarů. Ty plánujeme využít jako pastviny pro naši hlavní činnost, a sice chov koz. Z kozího mléka budeme vyrábět sýry, tvaroh, jogurty a další mléčné výrobky. Jako doplněk k sýrům vyrábíme vlastní marmelády, povidla, sirupy, paštiky...

Kromě koz chováme králíky, slepice, kachny a prasata. Svým hostům nabízíme k ubytování bohatou snídani, přičemž se snažíme, aby v ní bylo co nejvíce domácích produktů. Hosté se mohou aktivně zapojit do života na statku. Můžete si vyzkoušet, jaké to je podojit kozu, můžete naštípat dříví, ti otrlejší mohou vyčistit chlév a pro děti je určitě zážitkem vybrat  vajíčka  přímo ze snůšky nebo vyvést malá kůzlátka na pastvu.